11 maja 2017

Szparagi w sosie miętowym.

Jestem fanką szparagów! W sezonie mogę je jeść na okrągło i w każdej postaci. Idealnie sprawdzają się jako dodatki do dań głównych, zup czy sałatek. Jeśli chodzi o wartości odżywcze to są skarbnicą witamin i składników mineralnych tj. kwas foliowy (odpowiada za prawidłowy rozwój płodu, a także spowalnia proces starzenia się), witaminy C i E oraz beta karoten (poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci), wapń, fosfor (te dwa pierwiastki odpowiadają za kondycję kości i zębów) oraz błonnik (poprawia pracę jelit). 


Szparagi białe, zielone i fioletowe są pędami tego samego gatunku, a ich odmienna barwa wynika z różnego sposobu uprawy.
  • Szparagi zielone – ich wypustki wyrastają wysoko nad powierzchnię ziemi i pod wpływem słońca zabarwią się na kolor zielony. Zielone szparagi są najcieńsze ze wszystkich odmian, bardziej aromatyczne, ostre i wyraziste w smaku. Zielone szparagi są miękkie i nie trzeba ich obierać przed gotowaniem. W związku z tym posiadają najwięcej prozdrowotnych właściwości, ponieważ pod skórką znajduje się całe bogactwo składników mineralnych, takich jak potas, magnez, fosfor czy wapń. Szparagi zielone są uprawiane na większości amerykańskich upraw. Popularność zyskały także we Francji.
  • Szparagi białe rosną pod ziemią i nie dociera do nich światło słoneczne, w związku z tym nie mogą wytwarzać żadnego barwnika. Są średniej grubości i charakteryzują się delikatnym i łagodnym smakiem. Białe szparagi są twardsze od zielonych, w związku z tym przed gotowaniem należy je obrać, przez co tracą cenne wartości odżywcze. W Polsce białe szparagi są uprawiane w Wielkopolsce.
  • Szparagi fioletowe rosną tylko kilka centymetrów nad ziemią i posiadają grubą łodygę o barwie purpurowo-fioletowej. Fioletowe szparagi różnią się od zielonych i białych tym, że zawierają więcej cukrów i mniejszą ilość błonnika. Ta odmiana szparagów jest trudna w uprawie, ponieważ mogą one rosnąć jedynie przez krótką chwilę i należy je zebrać, zanim pod wpływem słońca zabarwią się na kolor zielony. W związku z tym spotyka się je dość rzadko (głównie w Anglii i we Włoszech).
 Składniki:
- pęczek zielonych szparagów
- orzechy włoskie
- sok z połowy cytryny
- liście świeżej mięty
- olej rzepakowy
- miód naturalny

Sposób wykonania: Szparagi opłukujemy pod bieżącą wodą i pozbywamy się twardych końców. Tak przygotowane przekładamy do osolonej, wrzącej wody i gotujemy al dente. Na oleju przesmażamy twarde końcówki, zalewamy sokiem z cytryny,  a następnie dodajemy liście mięty oraz łyżkę miodu. Po kilku minutach duszenia przekładamy do blendera i miksujemy. Sos przecieramy przez drobne sitko, doprawiamy solą i świeżo zmielonym pieprzem. Szparagi przekładamy na talerz, polewamy sosem, a na wierzch posypujemy drobno posiekanymi orzechami. 
Smacznego!

Print Friendly Version of this pageWydrukuj przepis
Podziel się: / / /

Przeczytaj również

0 komentarze: